Hıdırellezde nasıl Dilek dilenir? Hıdırellez Duaları


  • Anasayfa
  • Hıdırellezde nasıl Dilek dilenir? Hıdırellez Duaları
Sponsor Bağlantılar

"hıdırellez gül ağacı"Hıdırellezde nasıl Dilek dilenir? Hıdırellez Duaları

Her yıl 5 Mayısı 6 Mayısa bağlayan gece Ruz-ı Hızır (Hızır günü) olarak adlandırılan Hıdırellez günü, Hızır ve İlyas’ın yeryüzünde buluştukları gün olduğu sayılarak kutlanmaktadır.

Hızır ve İlyas peygamberin yeryüzünde buluşup darda kalanlara,isteği olanlara, zorluk çekenlere yardım ettiği rivayet edilen gün.Hızır’ın karada,ilyas ’ın denizde hiç umulmayan bir zamanda çıkıp geldiği söylenir.6 mayıs aynı zamanda baharın başlangıcı, bereket ve bolluğa adım atış günüdür.

Halk arasında Hıdırellezde edilen dualar ve Hıdırellez dilekleri

*5 mayıs akşam ezanı ile gül dallarına paralar asılır.(Eskiden kese içine para dikilip gül dibine gömülürmüş.) ya da açık cüzdan bırakılır. Böylelikle bolluk ve berekete ulaşmak, varlıklı kişiler olmak düşlenir. Asılan paralar ya da cüzdanlar 6 Mayıs sabah erkenden geri toplanır.Evdeki her kişi için yedi fasulye ya da yedi nohut ekilir, gelebilecek kötülüklerin bunlara gelmesi dilenir.

*5 Mayıs akşamı evlenme çağına gelmiş kızlara bulaşık yıkatılmaz.

*5 Mayıs günü (Nişanlılar arsında) oğlan evi, kız evine Hıdırellez Kurbanı, olarak süslenmiş bir koç gönderir. Bu kurban ertesi gün kesilerek birlikte yenir. Yemeğe çağırılanlar, çarşaf, havlu yemeni ve gönüllerinden kopan armağanlar getirirler. Getirilen armağanlar ipler üzerinde sergilenir.

*5 Mayıs saat 24:00′den sonra üç adet tarçın çubuğunu ocakta üçgen bir şekilde koyup yakarak mayıs ayı burcunuza göre kuantum cümlelerinizide söyleyerek istediğiniz dileği tekrar edin kalbinizden ne geçiyorsa dile getirin ve herkesi bağışlayın kimseye karşı negatif enerji hissetmeyin.Bütün dileklerinizi söyleyin…

*Ayrıca 7 adet kırmızı küçük keseler yapın içlerine bozuk paralar koyup balkondaki çiçeklerinizin üstüne koyun Ve her bir liram binler,her bin liram yüzbinler gibi çoğalarak bana geri geliyor,işimde şans ve bereket benimle birlikte,diyerek bırakkacağız ve ertesi sabah bu 7 adet bozuk parayı alıp mutfağımıza,odalarımıza çüzdanımıza koyup bu paraları hiç harcamıyacağız…

*6 mayıs hıdırellez günü hiç para harçamamamız iyi olur,asla porç ödemeyin ,kimseye para vermeyin,kaya tuzunu suya koyup eritin duş aldıktan sonra bu tuzlu su ile durulanın bütün negatif enerjiniz gidecektir…
*Hıdırellez günü, erkenden kalkılıp kapılar açılır. Genç kızlar için hazırlanan sandıklar açılır. Açılır ki eve bereket dolsun, genç kızımız da iyi bir evlilik yapsın.

*Hıdırellez günü, bazıları sabah gün doğarken kırlara, bağlara, bahçelere çıkıp buralarda Hızır’ın ayak izlerine basarak bolluğa ulaşmayı düşler.

*Hıdırellez günü, doğa ve insan sevgisi çok önemlidir çünkü Hızır ve İlyas, insanları, doğayı, iyiliği ve cömertliği seven, bereketin simgesi olan, kutsallıklarına inanılan dinsel varlıklardır.

*Hıdırellez günü, hiçbir yeşil dalından koparılmaz.

*6 Mayıs günü ikindi zamanı Hıdırellezin bittiğine inanılır. Ancak eğlenceler hava kararıncaya değin sürer. Hızır uğrasın! dileği bolluk gelmesi anlamında kullanılır

*Anadolu’nun birçok yöresinde 5 Mayıs gecesi, kapının önüne süt dolu bir tas konulur, bu süt yoğurda dönüşürse evin bereketinin artacağına, evdekilerin şansının açılacağına inanılır. Yalnız, uğurun bozulmaması için kimsenin bu konuda birbirine soru sormaması gerekir.

*Boyları eşit iki yeşil soğandan birine beyaz diğerine siyah iplik bağlanır. Ertesi gün bakıldığında beyaz iplik bağlı olan daha çok büyümüşse o yılın uğurlu geçeceğine yok eğer siyah iplikli daha çok büyümüş ise yılın çileli geçeceğine inanılır.
Gül ağacına astıktan sonra edeceğiniz Dua…

Bismillahirahmanirahim
bin bir adım bir adım
allah bir adım adım
kerim kerem allah
başımda bir duam var
yardım eyle ya allah
la ilaha illallah muhammeden resullullah
yetiş imdadıma hızır ile
allah birsin sen kulla mişersin
biz gibi kulların yardımcısı sensin
hızır deryada erdim murada amin

İsterseniz bu duayıda edebilirsiniz

*Allahümme Rabbühü ya halkalhalas Muhammedin Resulullah
Yetiş imdadıma ya Hızır ya İlyas…

Bu dua 5 mayıs günü 39 adet okunur;6 mayıs sabahı da sabah ezanından sonra 40.sı okunup her ne niyetiniz varsa dileğinizin olması için dua edersiniz…

Sponsor Bağlantılar

Hıdırellezde nasıl Dilek dilenir? Hıdırellez Duaları ile Benzer Yazılar:

3 Nisan 2013 Saat : 8:04
  Genel

Hıdırellezde nasıl Dilek dilenir? Hıdırellez Duaları Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

 Son Yazılar FriendFeed
Sponsor Bağlantılar Sponsor Bağlantılar